Fotorelacja z wycieczki

W dniu 1 września 2018 roku podczas wycieczki zorganizowanej w ramach Projektu” Kompleks działań edukacyjno-patriotycznych w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości” p.t. “Wędrówki niepodległościowe” współfinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, po miejscach związanych z trudną historią Gałkowa oprowadzili nas Andrzej Braun, Jan Marciniak i Michał Kabat, Dominik Trojak.

O historii pobliskiego Kościoła w Kurowicach, zniszczonego w czasie działań wojennych w 1914 roku opowiadał Andrzej Braun – radny gminy Brójce, społeczny opiekun cmentarza ewangelickiego w Bukowcu.
Cmentarz w Bukowcu – uratowany i odrestaurowany przez Andrzeja ( blog Andrzeja to historianieznana.blogspot.com/ ) tutaj usłyszeliśmy o osadnictwie w XIX wieku, trudnym życiu pionierów, stosunkach polsko – niemieckich, wojnie i o pasji ratowania zabytków.
Las Gałkowski – działania wojenne w 1914 roku, Janek i Michał przedstawili problemy ludzi mieszkających w Gałkowie w czasie hitlerowskiej okupacji, Janek ponadto opowiedział o wielkiej eksplozji w magazynach wojskowych.
Odwiedziliśmy również  podmiejską osadę w Gałkowie Małym znaną z pięknego lasu i ciekawej architektury.
W Gałkowie Dużym odwiedziliśmy Muzeum Historyczne, spacerowaliśmy też po ulicy Dzieci Polskich, gdzie znajdują się główne instytucje Gałkowa. Ważnym zwiedzanym miejscem upamiętniającym wydarzenia historyczne, o którym warto też powiedzieć był Pomnik Czynu Powstańczego, zwiedziliśmy również  Kościół pw. Św. Trójcy.
Następnie pojechaliśmy na uroczysko Pustułka, by odwiedzić jeden z największych cmentarzy pierwszowojennych w okolicach Łodzi.
Ostatni punkt programu wycieczki to spacer po starym miasteczku Brzeziny, gdzie zobaczyliśmy z zewnątrz kamieniczki na rynku, stare kościoły, pałacyk oraz odwiedziliśmy miejscowy park.

Bardzo dziękujemy naszym przewodnikom – wolontariuszom za włączenie się w realizację naszego projektu i przekazanie wiedzy na temat mało znanego historycznie miejsca jakim jest Gałków.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacja z wycieczki zorganizowanej przez nasze stowarzyszenie.