-
W dniu 28 grudnia 2018 r. w Sali OSP w Blachowni odbyło się uroczyste podsumowanie działań Projektu zrealizowanego w 2018 roku przez Stowarzyszenie Nasza Gmina Blachownia „Kompleks działań edukacyjno-patriotycznych w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Wędrówki Niepodległościowe”. Projekt realizowany był ze środków Funduszu Inicjatyw Społecznych Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Obecni byli: Burmistrz Blachowni Pani Sylwia Szymańska, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Paweł Hreczański oraz Radni Rady Miejskiej w Blachowni. Wszystkie działania Projektu a zwłaszcza wycieczki mieszkańców do Warszawy, Krakowa i Gałkowa przedstawiono obecnym na przygotowanej prezentacji multimedialnej, którą omówiła Pani Jolanta Bereszyńska, przewodniczka i pilotka wycieczek. Na spotkaniu można było również zapoznać się z pracami fotograficznymi konkursu fotograficznego : Miejsca Pamięci Narodowej Powiatu Częstochowskiego. Burmistrz Blachowni Pani Sylwia Szymańska wręczyła laureatom konkursu nagrody. Śpiewano także przygotowane wcześniej na warsztatach muzycznych dla mieszkańców pieśni patriotyczne. W uroczystej, patriotycznej atmosferze zaśpiewał również Pan Krzysztof Drynda, prezentując piękne pieśni o Niepodległej. W podobnym klimacie odbył się także koncert Kapeli Blachowianie wraz z zespołem Blachowianki. Za spędzony tak mile wieczór dziękujemy wszystkim, którzy nas zaszczycili swoją obecnością. Zapraszamy do grona nowych członków naszego stowarzyszenia.
-
-
-
-
-
Fotorelacja z wycieczki
W dniu 1 września 2018 roku podczas wycieczki zorganizowanej w ramach Projektu” Kompleks działań edukacyjno-patriotycznych w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości” p.t. “Wędrówki niepodległościowe” współfinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, po miejscach związanych z trudną historią Gałkowa oprowadzili nas Andrzej Braun, Jan Marciniak i Michał Kabat, Dominik Trojak.
O historii pobliskiego Kościoła w Kurowicach, zniszczonego w czasie działań wojennych w 1914 roku opowiadał Andrzej Braun – radny gminy Brójce, społeczny opiekun cmentarza ewangelickiego w Bukowcu.
Cmentarz w Bukowcu – uratowany i odrestaurowany przez Andrzeja ( blog Andrzeja to historianieznana.blogspot.com/ ) tutaj usłyszeliśmy o osadnictwie w XIX wieku, trudnym życiu pionierów, stosunkach polsko – niemieckich, wojnie i o pasji ratowania zabytków.
Las Gałkowski – działania wojenne w 1914 roku, Janek i Michał przedstawili problemy ludzi mieszkających w Gałkowie w czasie hitlerowskiej okupacji, Janek ponadto opowiedział o wielkiej eksplozji w magazynach wojskowych.
Odwiedziliśmy również podmiejską osadę w Gałkowie Małym znaną z pięknego lasu i ciekawej architektury.
W Gałkowie Dużym odwiedziliśmy Muzeum Historyczne, spacerowaliśmy też po ulicy Dzieci Polskich, gdzie znajdują się główne instytucje Gałkowa. Ważnym zwiedzanym miejscem upamiętniającym wydarzenia historyczne, o którym warto też powiedzieć był Pomnik Czynu Powstańczego, zwiedziliśmy również Kościół pw. Św. Trójcy.
Następnie pojechaliśmy na uroczysko Pustułka, by odwiedzić jeden z największych cmentarzy pierwszowojennych w okolicach Łodzi.
Ostatni punkt programu wycieczki to spacer po starym miasteczku Brzeziny, gdzie zobaczyliśmy z zewnątrz kamieniczki na rynku, stare kościoły, pałacyk oraz odwiedziliśmy miejscowy park.Bardzo dziękujemy naszym przewodnikom – wolontariuszom za włączenie się w realizację naszego projektu i przekazanie wiedzy na temat mało znanego historycznie miejsca jakim jest Gałków.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacja z wycieczki zorganizowanej przez nasze stowarzyszenie.
-
Fotorelacja z wycieczki do Krakowa
-
Warsztaty muzyczne
W dniu 31 sierpnia 2018 roku odbyły się pierwsze z trzech planowanych warsztatów o tematyce patriotycznej “Muzyczne lekcje historii” zorganizowane przez Stowarzyszenie Nasza Gmina Blachownia w ramach realizowanego dla mieszkańców naszej gminy Projektu ” Kompleks działań edukacyjno-patriotycznych w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości” p.t. “Wędrówki niepodległościowe”, współfinansowanego z Projektu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Uczestnicy otrzymali śpiewniki i z pomocą instruktora prowadzącego zajęcia (wolontariusza) zapoznali się z pozycjami pieśni powstańczej, partyzanckiej, pieśni legionistów.
Kolejne “Muzyczne lekcje historii” odbyły się w dniu 11 września br., podczas których obecni poznali trzy następne pieśni. Wspólne śpiewanie i prezentacja poznanych utworów odbędzie się w listopadzie podczas uroczystego zakończenia Projektu.
Dziękujemy za udział i zapraszamy na trzecie i ostatnie już “Muzyczne lekcje historii” w dniu 23 października 2018 w budynku Miejskiego Domu Kultury ul. Częstochowska 19 na godz. 17.00.
Zgłoszeń na spotkanie należy dokonywać pod numerem telefonu 508950195 lub w Stowarzyszeniu Nasza Gmina Blachownia ul. Częstochowska 19, 42-290 Blachownia.
-
-